YK6112903000G
Mfr.Part #
YK6112903000G
Description
CONN BARRIER STRP 29CIRC 0.394"
Pitch :
0.394 10.00mm
Series :
YK611
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
25A
Number of Circuits :
29
Bottom Termination :
Solder Tab
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Chassis, Panel, Right Angle
Datasheets
YK6112903000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK611 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 29 Circuits Thermoplastic
YK6112903000G Overview
YK6112903000G Features
YK611 series
YK6112903000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6112903000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"