YK6061433000G
Mfr.Part #
YK6061433000G
Description
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.394"
Mounting Type :
Chassis, Panel
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Circuits :
14
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flange
Series :
YK606
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Pitch :
0.394 10.00mm
Current Rating (Amps) :
20A
Datasheets
YK6061433000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK606 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 14 Circuits Thermoplastic
YK6061433000G Overview
YK6061433000G Features
YK606 series
YK6061433000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6061433000G Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"