YK6061333000G
Mfr.Part #
YK6061333000G
Description
CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.394"
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Current Rating (Amps) :
20A
Series :
YK606
Steel
Feature :
Flange
Number of Circuits :
13
Mounting Type :
Chassis, Panel
Datasheets
YK6061333000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK606 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 13 Circuits Thermoplastic
YK6061333000G Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK606 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.Circuits number 13 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK6061333000G Features
YK606 series
YK6061333000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6061333000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"