YK6053003000G
Mfr.Part #
YK6053003000G
Description
CONN BARRIER STRP 30CIRC 0.394"
Terminal Screw Material :
Phosphor Bronze
Series :
YK605
Current Rating (Amps) :
20A
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
Solder Tab
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Circuits :
30
Pitch :
0.394 10.00mm
Datasheets
YK6053003000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK605 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 30 Circuits Thermoplastic
YK6053003000G Overview
Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK605 Series, it can be found in this category.Circuits number 30 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK6053003000G Features
YK605 series
YK6053003000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6053003000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"