YK6030533000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK6030533000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.394"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Material :
Steel
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Series :
YK603
Mounting Type :
Chassis, Panel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Terminal Block Type :
Barrier Block
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Rows :
1
Material - Insulation :
Thermoplastic
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Terminal Screw Finish :
Zinc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
12-22 AWG
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Flange
Number of Circuits :
5
Datasheets
YK6030533000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK603 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 5 Circuits Thermoplastic
YK6030533000G Overview
YK6030533000G Features
YK603 series
YK6030533000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6030533000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"