YK6021933000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK6021933000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.394"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Block Type :
Barrier Block
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Bottom Termination :
Wire Wrap
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Terminal Screw Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Flange
Pitch :
0.394 10.00mm
Material - Insulation :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
19
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Screw Finish :
Zinc
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
20A
Series :
YK602
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Color :
Black
Datasheets
YK6021933000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Wire Wrap YK602 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 19 Circuits Thermoplastic
YK6021933000G Overview
YK6021933000G Features
YK602 series
YK6021933000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6021933000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"