YK5541303000G
Mfr.Part #
YK5541303000G
Description
CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.433"
Terminal Screw Finish :
Zinc
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Circuits :
13
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
10-22 AWG
Bottom Termination :
Solder Tab
Series :
YK554
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
YK5541303000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK554 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 13 Circuits Thermoplastic
YK5541303000G Overview
YK5541303000G Features
YK554 series
YK5541303000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5541303000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"