YK4021523000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4021523000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.325"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Block Type :
Barrier Block
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
20A
Pitch :
0.325 8.26mm
Packaging :
Bulk
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Circuits :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Screw Material :
Steel
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Bottom Termination :
PC Pin
Feature :
Cover
Terminal Screw Finish :
Zinc
Series :
YK402
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Number of Rows :
1
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Datasheets
YK4021523000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK402 0.325 8.26mm 2 Wall (Dual) 15 Circuits Thermoplastic
YK4021523000G Overview
YK4021523000G Features
YK402 series
YK4021523000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4021523000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"