YK4021103000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4021103000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.325"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Series :
YK402
Terminal Screw Finish :
Zinc
Pitch :
0.325 8.26mm
Wire Gauge :
12-22 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Block Type :
Barrier Block
Packaging :
Bulk
Number of Circuits :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
20A
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Rows :
1
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Screw Material :
Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bottom Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YK4021103000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK402 0.325 8.26mm 2 Wall (Dual) 11 Circuits Thermoplastic
YK4021103000G Overview
YK4021103000G Features
YK402 series
YK4021103000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4021103000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"