YK4012203000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4012203000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.325"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Material :
Steel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Screw Finish :
Zinc
Series :
YK401
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Wire Gauge :
12-22 AWG
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
300V
Terminal Block Type :
Barrier Block
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Bottom Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
20A
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Number of Circuits :
22
Pitch :
0.325 8.26mm
Datasheets
YK4012203000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block PC Pin YK401 0.325 8.26mm 3 Wall (Tri) 22 Circuits Thermoplastic
YK4012203000G Overview
YK4012203000G Features
YK401 series
YK4012203000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4012203000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"