YK3311003000G
Mfr.Part #
YK3311003000G
Description
CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325"
Series :
YK331
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
0.325 8.26mm
Bottom Termination :
PC Pin
Wire Gauge :
12-22 AWG
Current Rating (Amps) :
20A
Steel
Number of Wire Entries :
10
Number of Circuits :
10
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
YK3311003000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK331 0.325 8.26mm 3 Wall (Tri) 10 Circuits Thermoplastic
YK3311003000G Overview
YK3311003000G Features
YK331 series
YK3311003000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3311003000G Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"