YK3061113000G
Mfr.Part #
YK3061113000G
Description
CONN BARRIER STRIP 11CIRC 0.3"
Bottom Termination :
Solder Tab
Voltage - Rated :
300V
Feature :
Cover, Flange
Current Rating (Amps) :
15A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Series :
YK306
Pitch :
0.300 7.62mm
Wire Gauge :
14-22 AWG
Number of Circuits :
11
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Datasheets
YK3061113000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Solder Tab YK306 0.300 7.62mm 3 Wall (Tri) 11 Circuits Thermoplastic
YK3061113000G Overview
YK3061113000G Features
YK306 series
YK3061113000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3061113000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"