YK3051003000G
Mfr.Part #
YK3051003000G
Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC 0.3"
Current Rating (Amps) :
15A
Wire Gauge :
14-22 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.300 7.62mm
Series :
YK305
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Mounting Type :
Chassis, Panel
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
10
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Datasheets
YK3051003000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK305 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 10 Circuits Thermoplastic
YK3051003000G Overview
YK3051003000G Features
YK305 series
YK3051003000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3051003000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"