YK3040323000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK3040323000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.3"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Screw Material :
Steel
Series :
YK304
Material - Insulation :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
15A
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Terminal Screw Finish :
Zinc
Wire Gauge :
14-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Number of Circuits :
3
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
0.300 7.62mm
Feature :
Cover
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bottom Termination :
Solder Tab
Terminal Block Type :
Barrier Block
Datasheets
YK3040323000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block Solder Tab YK304 0.300 7.62mm 3 Wall (Tri) 3 Circuits Thermoplastic
YK3040323000G Overview
YK3040323000G Features
YK304 series
YK3040323000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3040323000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"