YK3030903000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK3030903000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.3"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Mounting Type :
Through Hole
Material - Insulation :
Thermoplastic
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Current Rating (Amps) :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Screw Material :
Steel
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
14-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Block Type :
Barrier Block
Series :
YK303
Number of Circuits :
9
Pitch :
0.300 7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Bottom Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal Screw Finish :
Zinc
Datasheets
YK3030903000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK303 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 9 Circuits Thermoplastic
YK3030903000G Overview
YK3030903000G Features
YK303 series
YK3030903000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3030903000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"