YK3020613000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK3020613000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.3"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Finish :
Zinc
Bottom Termination :
PC Pin
Wire Gauge :
14-22 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Terminal Block Type :
Barrier Block
Voltage - Rated :
300V
Feature :
Flange
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Screw Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
15A
Number of Rows :
1
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Circuits :
6
Series :
YK302
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Pitch :
0.300 7.62mm
Number of Wire Entries :
6
Datasheets
YK3020613000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin YK302 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 6 Circuits Thermoplastic
YK3020613000G Overview
YK3020613000G Features
YK302 series
YK3020613000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3020613000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"