YFZVFHTR3.3B
- Mfr.Part #
- YFZVFHTR3.3B
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Package / Case
- 2-SMD, Flat Lead
- Datasheet
- Download
- Description
- DIODE ZENER 3.43V 500MW TUMD2M
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Zener - Single
- Case Connection :
- CATHODE
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Working Test Current :
- 5mA
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 200nA @ 25V
- Diode Type :
- ZENER DIODE
- Tolerance :
- ±2.51%
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 31.1V
- HTS Code :
- Number of Elements :
- 1
- Diode Element Material :
- SILICON
- Operating Temperature :
- 150°C TJ
- Terminal Position :
- Dual
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Additional Feature :
- High Reliability
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 10
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-F2
- Reference Voltage :
- 33V
- Number of Terminations :
- 2
- Packaging :
- Cut Tape (CT)
- ECCN Code :
- EAR99
- Published :
- 2017
- Power - Max :
- 500mW
- Series :
- Automotive, AEC-Q101
- Configuration :
- Single
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Polarity :
- Unidirectional
- Surface Mount :
- yes
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Package / Case :
- 2-SMD, Flat Lead
- Power Dissipation-Max :
- 0.5W
- Impedance-Max :
- 65Ohm
- Datasheets
- YFZVFHTR3.3B
ZENER DIODE 65Ohm ±2.51% 200nA @ 25V 150°C TJ 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
YFZVFHTR33B Overview
A reverse leakage current of 200nA @ 25V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.
YFZVFHTR33B Features
reverse leakage current of 200nA @ 25V
200nA @ 25V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA