YF0601500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YF0601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge :
12-24 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
10A
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Feature :
High Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Positions Per Level :
6
Series :
YF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Color :
Green
Voltage :
300V
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Thread :
M2.5
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YF0601500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YF0601500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, YF0601500000G pinout, YF0601500000G datasheet PDF, YF0601500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YF0601500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG YF