YF0401500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YF0401500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Positions Per Level :
4
Wire Gauge :
12-24 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Feature :
High Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Voltage :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
YF
Pitch :
0.197 5.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M2.5
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current :
10A
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
YF0401500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YF0401500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, YF0401500000G pinout, YF0401500000G datasheet PDF, YF0401500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YF0401500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG YF