YACT20MJ61JBV00100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YACT20MJ61JBV00100
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Socket
Insulation Material :
Silicone
Plating :
Nickel
Published :
Assembly Length :
31.496mm
Number of Contacts :
61
Insulation Diameter :
2.11 mm
Number of Power Positions :
61
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Weight :
41.458343g
Preloaded :
No
Durability Rating :
1500 Cycles
Feedthrough Type :
No
Receptacle, Socket Composite 61 Positions
YACT20MJ61JBV00100 Overview
YACT20MJ61JBV00100 Features
YACT20MJ61JBV00100 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
YACT20MJ61JBV00100 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER