YA2401510000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YA2401510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Current :
10A
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Pitch :
0.138 3.50mm
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Interlocking (Side)
Screw Thread :
M2
Positions Per Level :
8
Wire Gauge :
16-24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
3
Series :
YA
Voltage :
150V
Datasheets
YA2401510000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YA2401510000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:150V, YA2401510000G pinout, YA2401510000G datasheet PDF, YA2401510000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YA2401510000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 3 Levels 16-24 AWG YA