Y6071140R000F9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y6071140R000F9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 140 OHM .3W 1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
140Ohms
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
0.3W
Size / Dimension :
0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
Max Power Dissipation :
300mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Non-Inductive
Height :
11.43mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.541mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Packaging :
Bulk
Series :
HZ
Width :
4.1148mm
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
Y6071140R000F9L
VPG Foil Y6071140R000F9L
140Ohms, 0.3W, Metal Foil,