Y40761K58000T9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y40761K58000T9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
FRFC2512 1K5800 TCR0.2 0.01% S W
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Non-Inductive
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
FRFC
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
1.58kOhms
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
Y40761K58000T9W
FRFC Series, Metal Foil, 1.58kOhms, 0.75W 3/4W, ±0.01%, -55°C~150°C