Y40631K80000B0R
Mfr.Part #
Y40631K80000B0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Height :
635μm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-55°C~225°C
Series :
FRSH
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.8kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
Y40631K80000B0R
VPG Foil Y40631K80000B0R
FIXED RESISTOR FRSH Series, Metal Foil, 1.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~225°C