Y4045582R000J0W
Mfr.Part #
Y4045582R000J0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 582 OHM 5% 1/20W 0505
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.050W 1.27mmx1.27mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Composition :
Metal Foil
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
582Ohms
Max Power Dissipation :
50mW
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height :
635μm
Series :
V5X5PT
Length :
1.27mm
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Datasheets
Y4045582R000J0W
V5X5PT Series, Metal Foil, 582Ohms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~150°C