Y4045511R000B0W
Mfr.Part #
Y4045511R000B0W
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/20W 0505
Operating Temperature :
-55°C~150°C
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tray
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
V5X5PT
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
511Ohm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.050Lx0.050W 1.27mmx1.27mm
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height :
635μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
Y4045511R000B0W
FIXED RESISTOR V5X5PT Series, Metal Foil, 511Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~150°C