Y40224K00000T0W
Mfr.Part #
Y40224K00000T0W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/5W 0805
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±0.01%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
200mW
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
4kOhms
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Length :
2.032mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.27mm
Series :
FRSM
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
Y40224K00000T0W
VPG Foil Y40224K00000T0W
FRSM Series, Metal Foil, 4kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C