Y401462R7074A9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y401462R7074A9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 62.7074 OHM 1/5W 0805
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
62.7074Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Series :
FRST
Max Operating Temperature :
200°C
Length :
2.032mm
Max Power Dissipation :
200mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±0.05%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.27mm
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Height :
635μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
Y401462R7074A9W
VPG Foil Y401462R7074A9W
FRST Series, Metal Foil, 62.7074Ohms, 0.2W 1/5W, ±0.05%, -55°C~200°C