Y1745120R000T9L
Mfr.Part #
Y1745120R000T9L
Description
RES SMD 120OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
120Ohm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
73V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Pbfree Code :
yes
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.01%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
2512 J-Lead
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
2.794mm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
Y1745120R000T9L
VPG Foil Y1745120R000T9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMR1DZ Series, Metal Foil, 120Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~175°C