Y162868K0000F9R
Mfr.Part #
Y162868K0000F9R
Description
RES SMD 68K OHM 1% 3/4W 2512
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
750mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
68kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y162868K0000F9R
VPG Foil Y162868K0000F9R
FIXED RESISTOR VSMP Series, Metal Foil, 68kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~150°C