Y162824K0000T9R
Mfr.Part #
Y162824K0000T9R
Description
RES SMD 24K OHM 0.01% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Foil
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
635μm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
24kOhm
Max Power Dissipation :
750mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.01%
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
Y162824K0000T9R
VPG Foil Y162824K0000T9R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 24kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.01%, -55°C~150°C