Y16276K80000T0W
Mfr.Part #
Y16276K80000T0W
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.01% 1/2W 2010
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
Metal Foil
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
WAFFLE PACK
Max Power Dissipation :
500mW
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
VSMP
Working Voltage :
187V
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver - with Nickel barrier
Packaging :
Tray
Tolerance :
±0.01%
Construction :
Chip
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
6.8kOhm
Datasheets
Y16276K80000T0W
VPG Foil Y16276K80000T0W
FIXED RESISTOR VSMP Series, Metal Foil, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.01%, -55°C~150°C