Y162718R0000F9R
Mfr.Part #
Y162718R0000F9R
Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 2010
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Resistance :
18ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Working Voltage :
187V
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
Datasheets
Y162718R0000F9R
VPG Foil Y162718R0000F9R
FIXED RESISTOR VSMP Series, Metal Foil, 18Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~150°C