Y162716K2000Q15R
Mfr.Part #
Y162716K2000Q15R
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/2W 2010
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
5.0292mm
Width :
2.4638mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.02%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Composition :
Metal Foil
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
635μm
2010 (5025 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
16.2kOhms
Datasheets
Y162716K2000Q15R
VPG Foil Y162716K2000Q15R
VSMP Series, Metal Foil, 16.2kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.02%, -55°C~150°C