Y1627120R000F9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y1627120R000F9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Foil
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
5.0292mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.4638mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VSMP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
120Ohms
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Datasheets
Y1627120R000F9W
VPG Foil Y1627120R000F9W
VSMP Series, Metal Foil, 120Ohms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~150°C