Y16259K31000T0R
Mfr.Part #
Y16259K31000T0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 9.31KOHM 0.01% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Voltage :
87V
Resistance :
9.31kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.3W
Tolerance :
±0.01%
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VSMP
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.3W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Height :
635μm
Datasheets
Y16259K31000T0R
VPG Foil Y16259K31000T0R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 9.31kOhm, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C