Y16258K20000T0W
Mfr.Part #
Y16258K20000T0W
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.01% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Cable End Type :
Tapered
Height :
635 µm
Housing Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Voltage Rating :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Height Above Board :
0.217 (5.50mm)
Width :
1.5748 mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Actuator Color :
Black
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Positions :
36
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
300 mW
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.039 (1.00mm)
RoHS :
Non-Compliant
Metal Foil
Case Code (Imperial) :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical, 1 Sided
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1A
Tolerance :
0.01 %
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150 °C
Temperature Coefficient :
0.2 ppm/°C
Mating Cycles :
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2004 mm
Locking Feature :
Slide Lock
Resistance :
8.2 kΩ
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Flat Flex Type :
FPC
Datasheets
Y16258K20000T0W
VPG Foil Y16258K20000T0W
-- Series, Metal Foil, 8.2 kΩ, 0.01 %, -20°C ~ 85°C