Y1625511R000Q24W
Mfr.Part #
Y1625511R000Q24W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 511 OHM 0.02% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Width :
1.5748mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
VSMP
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.3W
Packaging :
Tray
Tolerance :
±0.02%
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
300mW
Resistance :
511Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
Y1625511R000Q24W
VPG Foil Y1625511R000Q24W
VSMP Series, Metal Foil, 511Ohms, 0.3W, ±0.02%, -55°C~150°C