Y16252K13490T0R
Mfr.Part #
Y16252K13490T0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.1349K OHM 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.01%
Series :
VSMP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
2.1349kOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.3W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.5748mm
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
Y16252K13490T0R
VPG Foil Y16252K13490T0R
VSMP Series, Metal Foil, 2.1349kOhms, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C