Y16251K40000B23R
Mfr.Part #
Y16251K40000B23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
V/N 303135 1K4000 0.1% B T 15557
Resistance :
1.4kOhms
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Strip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.3W
Number of Terminations :
2
Series :
VSMP
Composition :
Metal Foil
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Non-Inductive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
Y16251K40000B23R
VSMP Series, Metal Foil, 1.4kOhms, 0.3W, ±0.1%, -55°C~150°C