Y16251K38900T0R
Mfr.Part #
Y16251K38900T0R
Description
RES SMD 1.389K OHM 0.3W 1206
Power (Watts) :
0.3W
Number of Terminations :
2
Width :
1.5748mm
Tolerance :
±0.01%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
300mW
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
1.389kOhms
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y16251K38900T0R
VPG Foil Y16251K38900T0R
VSMP Series, Metal Foil, 1.389kOhms, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C