Y1625150R000Q9W
Mfr.Part #
Y1625150R000Q9W
Description
RES SMD 150 OHM 0.02% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Metal Foil
Packing Method :
WAFFLE PACK
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.3W
Construction :
Chip
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Working Voltage :
87V
Tolerance :
±0.02%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
635μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.3W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
150Ohm
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
Y1625150R000Q9W
VPG Foil Y1625150R000Q9W
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 150Ohm, 0.3W, ±0.02%, -55°C~150°C