Y162513K0000B0R
Mfr.Part #
Y162513K0000B0R
Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2004mm
Composition :
Metal Foil
Width :
1.5748mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
13kOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Max Power Dissipation :
300mW
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.3W
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Datasheets
Y162513K0000B0R
VPG Foil Y162513K0000B0R
VSMP Series, Metal Foil, 13kOhms, 0.3W, ±0.1%, -55°C~150°C