Y162512K6000B24R
Mfr.Part #
Y162512K6000B24R
Package / Case
RA Series
Description
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Wire Wound
RoHS :
Non-Compliant
Diameter :
27mm
Tolerance :
±5%
Features :
Moisture Resistant
Power Rating :
200W
Resistance :
47Ω
Series :
RSSD
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Height :
635 µm
Max Operating Temperature :
150 °C
Width :
1.5748 mm
Case Style :
VITREOUS ENAMEL
Mounting Style :
Bolt On
Construction :
Wire Wound
Temperature Coefficient :
0.2 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+450°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Dimensions :
27 x 168mm
Length :
168mm
Max Power Dissipation :
300 mW
Package/Case :
RA Series
Termination Style :
Radial
Datasheets
Y162512K6000B24R
VPG Foil Y162512K6000B24R
RSSD Series, Metal Foil, 47Ω, ±5%,