Y162512K1000B0W
Mfr.Part #
Y162512K1000B0W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Width :
1.5748mm
Max Power Dissipation :
300mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
12.1kOhms
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
635μm
Power (Watts) :
0.3W
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
VSMP
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
Y162512K1000B0W
VPG Foil Y162512K1000B0W
VSMP Series, Metal Foil, 12.1kOhms, 0.3W, ±0.1%, -55°C~150°C