Y162511K5000B0W
Mfr.Part #
Y162511K5000B0W
Description
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
300mW
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
11.5kOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
635μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Length :
3.2004mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
1.5748mm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y162511K5000B0W
VPG Foil Y162511K5000B0W
VSMP Series, Metal Foil, 11.5kOhms, 0.3W, ±0.1%, -55°C~150°C