Y162511K3000T0W
Mfr.Part #
Y162511K3000T0W
Description
RES SMD 11.3KOHM 0.01% 0.3W 1206
Resistance :
11.3kOhms
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
300mW
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height :
635μm
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
0.3W
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.5748mm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.01%
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VSMP
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
Y162511K3000T0W
VPG Foil Y162511K3000T0W
VSMP Series, Metal Foil, 11.3kOhms, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C