Y162511K0000Q24R
Mfr.Part #
Y162511K0000Q24R
Description
RES SMD 11K OHM 0.02% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.02%
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.3W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
300mW
Resistance :
11kOhms
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.5748mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y162511K0000Q24R
VPG Foil Y162511K0000Q24R
VSMP Series, Metal Foil, 11kOhms, 0.3W, ±0.02%, -55°C~150°C