Y162510R0000C0R
Mfr.Part #
Y162510R0000C0R
Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminals :
0.2 PPM / C
Size Code :
Technology :
Metal Foil
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
300 mW
Resistance :
10 Ohms
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Metal Film Resistors General Purpose
Rated Temperature :
70 °C
Vishay Precision Group Inc
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
87 V
Package Height :
0.64 mm
Voltage Rating :
87 V
Package Width :
1.57 mm
Package Length :
3.2 mm
Packing Method :
TR
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Chip
Tolerance :
0.25 %
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Rated Power Dissipation (P) :
0.3 W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Metal Foil Resistors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
Y162510R0000C0R
VPG Foil Y162510R0000C0R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 10 Ohms, 0.25 %,