Y162510K0000F9W
Mfr.Part #
Y162510K0000F9W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
300mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Power (Watts) :
0.3W
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
10kOhm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
VSMP
Packaging :
Tray
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
Y162510K0000F9W
VPG Foil Y162510K0000F9W
FIXED RESISTOR VSMP Series, Metal Foil, 10kOhm, 0.3W, ±1%, -55°C~150°C